Czym dokładnie różnią się okulary „plusy” od „minusów”?

okulary z futerałem
06 cze

Jeśli chodzi o korekcję wzroku, wie się, czym są okulary i soczewki kontaktowe. Istnieje jednak różnica pomiędzy okularami oznaczonymi jako “plus” i “minus”. Każde z nich odpowiada innym potrzebom wady wzroku, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie komfortu widzenia. Co kryje się pod określeniami „minus” i „plus”? Czym różnią się od siebie tego rodzaju okulary?

Różnice między „plusami” i „minusami”

Okulary nazywane „plusami” są przeznaczone do korygowania dalekowzroczności, znanej również jako nadwzroczność. Jest to stan, w którym oko ma trudności ze skupieniem się na obiektach znajdujących się blisko. Tego rodzaju szkła mają soczewki, które są grubsze na brzegach niż w środku. Pomaga to załamać promienie świetlne tak, że skupiają się one prawidłowo na siatkówce, umożliwiając wyraźniejsze widzenie.

Z kolei „minusy” są przeznaczone do korygowania krótkowzroczności. Przy tego typu dolegliwości oko nie widzi wyraźnie elementów, znajdujących się dalej, dlatego okulary mają soczewki, które są cieńsze na krawędziach niż w środku. Pozwala to na przywrócenie prawidłowego widzenia zarówno z bliska, jak i daleka. Okulary korekcyjne dostosowane do wady, znajdą Państwo w naszym salonie w Warszawie na Ursynowie.

Dobieranie szkieł do rodzaju wady wzroku

Warto zaznaczyć, że moc soczewki mierzona jest w dioptriach. Soczewka plusowa ma dodatnią liczbę dioptrii, a soczewka minusowa ma ujemną liczbę dioptrii. Im wyższa liczba dioptrii, tym większa moc korekcyjna soczewki. Wybierając okulary dla swojej wady wzroku, ważne jest, aby skonsultować się z optometrystą lub okulistą, którzy zbadają oczy i określą, jaki typ soczewki będzie najlepiej odpowiadał potrzebom danej osoby. Będą oni w stanie zalecić odpowiednią moc szkieł, więc noszenie soczewek bądź okularów będzie wygodne.