Jak dobrać okulary do pracy przy komputerze?

okulary
17 maj

Coraz częściej podrażnienie i zmęczenie oczu nie jest spowodowane ich konkretną chorobą, ale coraz dłuższym czasem spędzanym przed ekranem komputera czy smartfonu.  Dobry i wyraźny wzrok jest istotnym zmysłem u człowieka, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie okulary do pracy przy komputerze – nawet wówczas, gdy nie ma potrzeby noszenia na co dzień okularów korekcyjnych. Co warto wiedzieć o okularach ochronnych?

Dlaczego warto?

Osoby pracujące przy komputerze wpatrują się z bardzo bliskiej odległości w monitor przed kilka godzin dziennie. Pojawiający się przy tym ruch gałek ocznych oraz mięśni akomodacyjnych powoduje ciągłe napięcie, co skutkuje zmęczeniem i podrażnieniem. Pojawiają się nieodpowiednie wrażenia wzrokowe – podwójne widzenie, zamglony obraz lub zaburzenie widzenia barw. Podczas pracy z komputerem następuje rzadszy odruch mrugania, co może doprowadzić do szybszego wysychania gałek. Ponadto efektem ubocznym długotrwałej pracy przy komputerze mogą być bóle głowy. Jednak większość problemów ze wzrokiem spowodowanych pracą przy komputerze, wynika z negatywnego wpływu niebieskiego światła. Specjalne okulary do komputera chronią oczy tylko przed światłem emitowanym przez ekran, zmniejszając skutki uboczne wielogodzinnej pracy. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu, odpowiednią odległość od monitora i kondycję wzroku.

Jak odpowiednio dobrać okulary do pracy na komputerze?

Okulary do pracy przy komputerze to niezbędna rzecz nie tylko dla osób posiadających wadę wzroku. Jednak przed zakupem okularów warto udać się do specjalisty, który określi, jakie funkcje powinny mieć okulary do pracy przy komputerze i w jakie powłoki muszą być wyposażone. Najczęściej sugerowanym rozwiązaniem jest zakupienie okularów z blokerem światła niebieskiego. Specjalna powłoka odbija szkodliwe promieniowanie niebiesko-fioletowe, zapewniając przejrzysty i pozbawiony odblasków obraz, co zapobiega zmęczeniu oczu. Okulary mogą mieć również powłokę antyrefleksyjną, która hamuje wpływ refleksów światła odbijających się od ekranu komputera. Dzięki temu, że soczewki antyrefleksyjne składają się nawet z kilkudziesięciu warstw, okulary są również dodatkowo chronione przed zarysowaniami i zabrudzeniami. Najlepsze modele okularów do pracy przy komputerze będą posiadały również dodatkową powłokę antyelektrostatyczną, nie przyciągają więc kurzu. Dopiero na samym końcu warto zadbać o dopasowanie okularów do kształtu twarzy i fryzury, a kolor oprawek do koloru cery, oczu i włosów. Okulary do pracy można przecież wykorzystywać również poza biurem, dlatego warto w wybranym modelu czuć się komfortowo.