Bez dolnej oprawki, patentki, pilotki… O modelach okularów

kobieta w okularach przeciwsłonecznych
30 gru

Duży wybór okularów dostępny w salonach optycznych powala na to, by znaleźć dokładnie taki produkt, jaki wymarzyła sobie dana osoba. Jednak przed wizytą w takim miejscu warto sprecyzować swoje oczekiwania, przynajmniej częściowo i określić, jakie mniej więcej okulary byłyby odpowiednie. Tylko jakie tak właściwie modele są do wyboru? Czym różnią się patenty od okularów na żyłce? Jakie okulary nazywa się pilotkami?

Jakie są najpopularniejsze modele okularów przeciwsłonecznych?

O najpopularniejszych modelach okularów można mówić i pisać zarówno w kontekście okularów przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych opraw okularowych. Spośród pierwszej grupy wyróżnić należy uwielbiane od lat okulary Wayfarer – dosyć klasyczne czarne okulary, o stosunkowo grubych soczewkach okularowych. Niezwykle popularne są też aviatory, potocznie nazywane pilotkami, które cechują między innymi cienkie oprawki. Aviatory wyróżniają się także nieco szerszą górą i węższym dołem, co gwarantuje świetne odbijanie się światła słonecznego. Dużym zainteresowaniem cieszą się również klasyczne Clubmastery i ponadczasowe okrągłe lenonki.

Przykłady ponadczasowych korekcyjnych oprawek okularowych

Spośród korekcyjnych opraw okularowych od lat cenione są modele prostokątne, w pełni zabudowane, a także rozmaitych kształtów okulary na żyłkę (wyłącznie z górnym zabudowaniem) oraz patentki, czyli okulary bezramkowe. Coraz większą popularnością cieszą się też oprawki okrągłe lub aviatory. Panie bardzo często stawiają także na tzw. kocie oko, czyli oprawki, które po zewnętrznej stronie linii frontu są wyciągnięte do góry. Warto jednak podkreślić, że coraz więcej osób decyduje się na zabawę z modą, w związku z czym nie tylko najmodniejsze oprawy okularowe są wybierane przez klientów salonów optycznych.