Czy można mieć okulary korekcyjne jednocześnie do dali i bliży?

kobieta w okularach
30 lis

Osoby, które mają problemy z wyraźnym widzeniem z bliska, a także z daleka z reguły noszą ze sobą dwie pary okularów i zmieniają je w zależności od tego, na czym w danym momencie skupiają swój wzrok. Nie musi jednak tak być. Obecnie możemy zdecydować się na szkła progresywne, które pozwalają na dobre widzenie z każdej odległości. Dlaczego warto na nie postawić? Kto zadba o ich odpowiedni dobór?

Okulary progresywne — uniwersalne szkła, które pozwalają widzieć z bliska i z daleka

Minem okularów progresywnych określane są te służące do widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka. Ich wybór znacznie wpływa na komfort osób z wadami wzroku, ponieważ pozwala na zamienienie dwóch par okularów w jedną, która nie wymaga ciągłego zdejmowania. Stawiając na tego rodzaju szkła, bez trudu odpiszemy na SMS-a lub przeczytamy artykuł w ulubionej gazecie, a także zauważymy znajomych przechodzących po drugiej stronie ulicy.

Jest to możliwe dzięki temu, że okulary progresywne mają kilka stref widzenia. W zależności od tego, na której z nich koncentruje się nasz wzrok — na taką odległość widzimy dobrze, np. gdy spojrzymy w dół, zapewnimy sobie ostre widzenie z bliska. Warto podkreślić, że moc w tych szkłach zmienia się płynnie, co też wpływa na naszą wygodę.

Jak dobrać odpowiednie okulary progresywne?

Aby okulary właściwie spełniały swoją funkcję, powinny zostać dobrane przez specjalistę. Tego rodzaju szkła muszą zostać ze szczególną precyzją dopasowane do naszej twarzy i rozstawu źrenic. Warto w tym celu odwiedzić salon optyczny. Po badaniu dowiemy się, czy rzeczywiście potrzebujemy okularów progresywnych, a jeśli tak — o jakiej mocy. W takich miejscach możemy również liczyć na fachowe doradztwo przy doborze oprawek, co też okazuje się niezwykle istotne.