Czy ułamany nosek (nanośnik) od okularów można przyczepić z powrotem?

kobieta z okularami
13 kwi

Ułamanie nanośnika w okularach, potocznie zwanego noskiem, to jedno z najczęściej przydarzających się uszkodzeń okularów. Nie oznacza ono jednak, że właściciel okularów musi szykować się na większy wydatek związany z zakupem nowych oprawek. Na szczęście noski można wymieniać, a nawet powinno się to robić! Jak to możliwe?

Wymiana noska

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że rodzajów nosków do wyboru jest naprawdę wiele. U optyka można znaleźć popularne noski z metalową wkładką, ale również modele silikonowe, tytanowe i wiele innych. Przed zleceniem naprawy okularów warto zapytać specjalisty, czy mógłby doradzić inny typ nosków, zwłaszcza jeśli okulary zsuwają się czasami z nosa, nadmiernie go uciskają lub powodują jeszcze inny dyskomfort. Noski, w porównaniu do szkieł czy oprawek, to stosunkowo tanie części. Ponieważ jednak w dużej mierze wpływają one na wygodę noszenia okularów, warto spędzić w salonie lub serwisie optyka dłuższą chwilę i dobrać je idealnie do swoich potrzeb.

Kiedy warto wymienić noski?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że noski warto wymieniać częściej, a nie tylko wtedy, gdy dojdzie do ich uszkodzenia. Noski z biegiem czasu zużywają się. Mogą się delikatnie odkształcać i nie dawać pewnego oparcia na nosie, lub po prostu żółknąć i wyglądać nieestetycznie. Wystarczy wizyta w salonie optycznym, by okulary odzyskały dawną estetykę i zapewniały taki sam komfort noszenia, jak w dniu ich zakupu. Należy pamiętać też o tym, że nowe noski są idealnie gładkie i higienicznie współpracują z ludzką skórą. Z kolei noski, które częściowo się zużyły lub zostały uszkodzone mechanicznie, posiadają na swojej powierzchni niewidoczne gołym okiem pory, które stają się wspaniałym siedliskiem bakterii. U osób o wrażliwej cerze mogą powodować one zaczerwienienia skóry i reakcje alergiczne. Nanośniki należy więc wymieniać zawsze wtedy, gdy zaobserwuje się ich zużycie.