Rozważasz soczewki kontaktowe? Oto parę rad na początek

kobieta wkłada sobie do oka soczewkę kontaktową
30 mar

Soczewki kontaktowe to alternatywa dla okularów. Nie zmieniają wizerunku oraz nie ograniczają swobody podczas pracy czy uprawiania sportu. Wymiana okularów na soczewki bywa jednak prawdziwym wyzwaniem. Wiele osób obawia się ich używania oraz nie wie, jak je przechowywać. Jeśli jesteś w gronie początkujących, doskonale trafiłeś. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, jak rozpocząć swoją przygodę z soczewkami oraz jak ich używać.

Pierwsze soczewki kontaktowe – co warto wiedzieć?

Zanim zdecydujesz się na zakup soczewek kontaktowych, powinieneś wiedzieć, że:

  • podstawą jest dobór szkieł do wady wzroku

Soczewki kontaktowe może nosić większość osób borykających się z wadami wzroku. Decyzja o ich wyborze zależy od indywidualnych predyspozycji, niemniej nie oznacza to, że nie ma co do tego przeciwwskazań. To okulista decyduje, kto i jaki rodzaj soczewek może nosić. Jeśli lekarz nie wykluczy u Ciebie takiej możliwości, na podstawie Twojej wady wzroku, krzywizny rogówki czy też częstotliwości użytkowania dobierze odpowiednie szkła kontaktowe.

  • zakładanie i zdejmowanie soczewek jest prostsze, niż Ci się wydaje, ale wymaga wprawy

Na początku zakładanie i zdejmowanie soczewek może wydawać się trudne, ale z czasem dojdziesz do wprawy. Pamiętaj, by zawsze przed zakładaniem i zdejmowaniem szkieł dokładnie umyć i osuszyć ręce. Aby nie pomylić soczewek, zaczynaj zakładanie od tego samego oka. Jak założyć soczewkę? Spójrz w górę i przytrzymaj dolną powiekę środkowym palcem. Palcem wskazującym drugiej ręki dotknij soczewki i umieść ją na oku. Kilka razy zamrugaj i powtórz czynność na drugim oku.

  • częstotliwość wymiany soczewek zależy od ich rodzaju

Różne rodzaje soczewek kontaktowych w Warszawie na Grochowie oferuje salon optyczny Do zobaczenia. W ofercie dostępne są soczewki jednorazowe lub wielokrotnego użytku, które wymienia się po tygodniu, dwóch tygodniach lub miesiącu.

  • soczewki wymagają właściwego czyszczenia i przechowywania

Jeśli używasz soczewek wielokrotnego użytku, musisz je czyścić i przechowywać zgodnie z zaleceniami producenta. Po każdym zdjęciu soczewek zastosuj płyn przeznaczony do ich pielęgnacji, ale nie myj ich pod bieżącą wodą!