Noszenie okularów korekcyjnych to dla jednych żaden problem, inni jednak traktują to jako przykry obowiązek, ponieważ uważają, że nie wyglądają dobrze w okularach. Prawda jest jednak taka, że wiele zależy od odpowiedniego ich dobrania. Pamiętać musimy, że nie tylko wygląd powinniśmy brać pod uwagę, wybierając okulary. Czym jeszcze trzeba się kierować? Przyjrzyjmy się temu bliżej!
Od czego zacząć dobór okularów korekcyjnych?
Przede wszystkim czując, że potrzebujemy okulary korekcyjne, zacząć należy od wizyty u lekarza okulisty. W końcu ten rodzaj okularów nie nosimy dla przyjemności, ale dlatego, żeby poprawić i skorygować swój wzrok. Po badaniu lekarz powie nam, jaką mamy wadę wzroku i jaki dokładnie rodzaj okularów będziemy potrzebować. Wystawi także receptę, w której będą zawarte wszelkie parametry, na podstawie których możemy rozpocząć wybór okularów. Chociaż wspomnieliśmy, że potrzeba noszenia okularów nie wynika jedynie z chęci poprawy wyglądu, to jednak wygląd ten jest dość istotny. O ile szkła, jakie będą w naszych okularach, dopiera nam lekarz, o tyle oprawki i sam styl okularów możemy wybrać sobie sami. Tutaj jednak także warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy innych. Profesjonalny optyk pomoże nam dopasować okulary i podpowie wiele szczegółów, o których po prostu na co dzień nie myślimy.
Jak dobiera się okulary korekcyjne?
Sam dobór okularów korekcyjnych można podzielić na indywidualne dostosowanie szkieł oraz odpowiednie dopasowanie oprawy. Jak to rozumieć? Otóż o ile główny parametr szkieł poprawiający nasz wzrok mamy już dobrany, o tyle same szkła nadal mogą się od siebie różnić. Obecnie do wyboru mamy szkła wykonywane z różnych materiałów i indywidualizowane do potrzeb konkretnych osób. Inne szkła zaproponujemy osobie pracującej przy komputerze a inne osobom prowadzących aktywny tryb życia, na przykład lubiącym uprawiać sport.
Druga sprawa to same oprawki. One bardzo często dobierane są do twarzy człowieka. Sam kształt oprawek także może się mocno od siebie różnić, jednak często stosuje się tutaj zasadę mówiącą, że położenie górnej krawędzi okularów powinno w całości lub częściowo pokrywać się z linią brwi. Różne bywa także mocowanie samych szkieł w oprawkach i na to też warto zwrócić uwagę.