Pierwsze okulary korekcyjne – jak dobrać?

Pierwsze okulary korekcyjne – jak dobrać?
22 paź

Okulary korekcyjne skutecznie poprawiają widzenie osób mających stwierdzone wady wzroku. Aby zapewniały prawidłową ostrość widzenia oraz komfort noszenia, muszą być właściwie dobrane. Czy wiesz, jakie szkła korekcyjne sprawdzą się u ciebie najlepiej? Dowiedz się, w jaki sposób dobrać soczewki okularowe oraz oprawki do okularów korekcyjnych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szkła okularów korekcyjnych?

Jeśli wybierasz szkła do okularów korekcyjnych, zwykle możesz zdecydować się na soczewki: mineralne (wykonane ze szkła) lub organiczne (wykonane z tworzywa sztucznego). Pamiętaj przy tym, że soczewki ze szkła są zazwyczaj cięższe od tych z tworzywa. Ponadto kupując szkła do okularów korekcyjnych, zwróć uwagę na ich grubość. Jeśli zdiagnozowana wada wzroku mieści się w zakresie -3,00 a +3,00 dioptrii, możesz wybrać soczewki okularowe o standardowej grubości. W przeciwnym razie większy komfort i estetykę zapewnią szkła o 20-30% cieńsze od standardowych. WAŻNE: Grubość szkła okularowego możesz ocenić również po jego indeksie – im jest wyższy, tym soczewka jest cieńsza. Indeks standardowy to 1,5. Z kolei przy wadach wzroku większych niż 3,00 dioptrie zaleca się stosowanie wyższych indeksów: 1,56; 1,6; 1,67; 1,74.

Podczas wyboru konkretnych szkieł okularowych, wybierz te z powłoką antyrefleksyjną. To właśnie ona eliminuje refleksy świetlne, dzięki czemu poprawia jakość widzenia. Sprawdzą się także szkła okularowe, które oprócz antyrefleksu, będą posiadały także powłokę hydrofobową. Dzięki niej można uniknąć m.in. niekomfortowego parowania okularów. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są także szkła okularowe np. z powłoką oleofobową (chroni przed tłustymi zabrudzeniami, w tym odciskami palców) lub powłoką „Blue Control” (redukuje nadmiar światła niebieskiego, emitowanego przez urządzenia elektroniczne).

O czym pamiętać, wybierając oprawki okularów korekcyjnych?

Aby okulary korekcyjne wyglądały estetycznie, a także były komfortowe w noszeniu, dobierz je do kształtu i rozmiaru twarzy. Wybrane oprawki nie mogą być ani za duże, ani za małe. Aby przekonać się, czy są odpowiednie, sprawdź, czy nie wystają poza owal twarzy. Oprócz tego, po założeniu wybranych okularów korekcyjnych nie powinna powstawać przerwa między skronią a zausznikami. Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że wybrane oprawki są za duże. Z kolei, jeśli zauszniki cisną, nadmiernie się rozchodzą i odgniatają, oznacza to, że wybrane oprawki są za małe. Świadczy o tym nie tylko ucisk na skroniach, ale również za uszami oraz na nosie. Kolejną kwestią podczas wyboru okularów korekcyjnych jest właściwe umiejscowienie oczu w szkłach. W okularach korekcyjnych oczy powinny znajdować się w centrum soczewki. Oprócz tego oprawki powinny dobrze leżeć na nosie (nie powinno być przerwy między nosem a okularami). Idealnie dopasowane okulary korekcyjne nie opierają się na policzkach, a ich pionowa, górna krawędź znajduje się na linii brwi lub ponad oprawkami.

Jeśli nie jesteś przekonany do samodzielnego wyboru okularów korekcyjnych, zapraszamy do naszych salonów na Grochowie i Ursynowie w Warszawie. Nasz zespół doradców wraz z optykiem z pewnością pomogą wybrać właściwe szła okularowe oraz oprawki.