Jak prawidłowo dbać o okulary korekcyjne?

okulary korekcyjne
11 lip

Korzystanie z okularów korekcyjnych pozwala cieszyć się pełnym komfortem widzenia. Dzięki odpowiednio dobranym szkłom i oprawkom możemy lepiej widzieć i pięknie wyglądać, jednak by okulary służyły nam przez długi czas, musimy zadbać o ich prawidłową pielęgnację i czyszczenie. Podpowiadamy, jak dbać o okulary korekcyjne, by uniknąć dodatkowych wydatków, które związane są m.in. wymianą porysowanych szkieł i uszkodzonych oprawek.

Co szkodzi okularom korekcyjnym?

Zbierające się na szkłach okularowych drobinki kurzu oraz inne zanieczyszczenia, nieprawidłowe przechowywanie i stosowanie nieodpowiednich środków czyszczących to prosta droga do zniszczenia okularów. Dobrej jakości szkła i oprawki okularowe mogą służyć nam przez długi czas, dlatego warto poznać sposoby profesjonalnego dbania o okulary.

Jak czyścić o szkła okularowe?

Szkła okularowe wymagają odpowiedniego czyszczenia i pielęgnacji. W tym przypadku nie ma wielkiego znaczenia rodzaj okularów. Okulary korekcyjne, „zerówki” noszone jedynie ze względów estetycznych, a także okulary przeciwsłoneczne muszą być systematycznie czyszczone z brudu, który się na nich osadza. Przed przystąpieniem do czyszczenia okularów np. za pomocą chusteczek nawilżanych, które dostępne są w salonach optycznych, trzeba pozbyć się większych drobinek zanieczyszczeń, które mogą porysować szkła podczas czyszczenia. W tym celu zaleca się spłukanie okularów pod bieżącą, letnią wodą.

Ważne: do czyszczenia okularów nie należy stosować nawilżanych chusteczek dla niemowląt oraz innych produktów, które nie zostały zakupione w salonie optycznym. Alternatywą dla nawilżanych chusteczek są preparaty czyszczące w sprayu. Specjalistyczne produkty do czyszczenia okularów zapewniają też dodatkowe korzyści, np. zapobiegają parowaniu szkieł.

Do czyszczenia szkieł okularowych można użyć nie tylko nawilżanych chusteczek do okularów, ale także miękkiej szmatki np. z mikrofibry. Nie należy czyścić i polerować okularów chropowatymi materiałami oraz ściereczkami, które pozostawiają na powierzchni szkieł drobne włoski i smugi. Równie ważna jest dezynfekcja okularów, na których osadzają się wirusy oraz bakterie. W salonach optycznych dostępne są specjalne środki do czyszczenia i dezynfekcji okularów, które nie niszczą czyszczonej powierzchni szkieł i oprawek.

Jak przechowywać okulary?

Okulary należy przechowywać w odpowiednio dobranym etui. Powinno być ono sztywne i zabezpieczone od wewnątrz miękką tkaniną. Okulary włożone do torebki, plecaka lub kieszeni luzem narażone są nie tylko na zarysowania, ale także uszkodzenie oprawek. Odkładając okulary na stół lub nocny stolik często zapominamy o włożeniu ich do etui, jednak powinniśmy pamiętać o tym, aby nigdy nie kłaść okularów szkłami do dołu.

Osoby, które korzystają z okularów jedynie podczas czytania, oglądania telewizji lub pracy przy komputerze powinny kupić estetyczny łańcuszek do okularów, który pozwoli uniknąć częstego odkładania ich w różne, często nietypowe miejsca. Łańcuszek do okularów sprawdzi się także w przypadku dzieci i seniorów, bo zapobiega upadkowi okularów na podłogę podczas schylania się.