Z noskami czy bez? Jakie okulary korekcyjne wybrać?

okulary korekcyjne
14 mar

Oprawki okularowe zbudowane są z mostku, łączącego dwie tarcze okularowe, nosków lub nanośników oraz zauszników, stanowiących boczną część. Tradycyjne modele okularów zazwyczaj posiadają noski. Twórcy nowoczesnych wzorów, najczęściej wykonanych z plastiku, rezygnują z tego elementu, aby kreować oryginalne fasony.

Okulary korekcyjne z tworzywa sztucznego

Ciągle modne są plastikowe oprawki o geometrycznych kształtach. Dzięki wykorzystaniu tworzywa sztucznego o różnych kolorach i grubościach, stanowią mocny akcent w wyglądzie. Tego typu okulary korekcyjne zazwyczaj nie posiadają typowych nosków, składających się z drucika zakończonego owalnym fragmentem elastycznego materiału. Zbudowane są wyprofilowanego tworzywa – tego samego, co reszta okularów. Takie nanośniki są nieruchome i nie można ich regulować, dlatego tak ważne jest dobranie właściwego modelu u optyka. W zależności od szerokości i budowy twarzy możesz wybierać spośród oprawek o wąskich lub szerokich mostkach. Okulary korekcyjne bez nosków posiadają ciekawe kształty i są wygodne, ale trzeba poświęcić nieco czasu na znalezienie odpowiedniego modelu.

Okulary korekcyjne z metalową oprawką

Metalowe oprawki wyposażone są w noski i posiadają dużo większy zakres regulacji. Aby nie pozostawiały na nosie czerwonych śladów po zdjęciu okularów, powinny być odpowiednio szerokie i całą powierzchnią stykać się ze skórą. Jest to istotne zwłaszcza przy ciężkich okularach, posiadających grube szkła. Polecane są silikonowe noski, które są miękkie i komfortowe. Z czasem materiał nosków może żółknąć, ale możesz je bez problemu wymieniać. Metalowe okulary korekcyjne, występują w stylistyce vintage, oversize, w geometrycznych kształtach, czy też w formie kocich oczu. Znajdziesz zatem oprawki klasyczne oraz nowoczesne.