Duża czy mała – wada wzroku wymaga korekcji za pomocą okularów lub szkieł kontaktowych. Jedni uwielbiają nosić okulary i posiadają kilka par, które dostosowują do stylizacji, inni wręcz przeciwnie – unikają okularów jak ognia. Wybawieniem dla nich są soczewki kontaktowe.
Dla kogo polecane są soczewki kontaktowe?
Okulary są kłopotliwe zwłaszcza dla osób z dużą wadą wzroku. Jeśli nie widzisz dobrze, bez okularów możesz mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności. Musisz stale myśleć, żeby o nich nie zapomnieć. W soczewkach kontaktowych osoby o wadach z dużą liczbą dioptrii widzą znaczniej ostrzej i wyraźniej, niż w okularach. Nadają się zarówno do korekcji krótkowzroczności, jak i nadwzroczności. Soczewki doceniane są też przez osoby, które mają znaczną różnicę w widzeniu na lewym i prawym oku. Doskonale rozwiązują również problem astygmatyzmu. Jest to wada gałki ocznej, polegająca na rozmywaniu obrazu, nieostrych konturach, krzywieniu widzenia przedmiotów, małej ostrości. Produkowane są specjalne soczewki toryczne, które niwelują zamglone, niedokładne widzenie.
Kto nie może nosić soczewek kontaktowych?
Jest niewiele przypadków, w których soczewki kontaktowe nie są zalecane. Zaliczamy do nich takie schorzenie jak oczopląs oraz posiadanie jednego oka lub widzenia tylko na jedno oko. Za to częstszą przeszkodą są powracające infekcje oka. Niektórzy rezygnują z soczewek z powodu podrażnienia oka, szczypania lub pieczenia. Warto próbować różnych rodzajów soczewek – jeśli miesięczne powodują dyskomfort, może warto spróbować jednodniowych. Zdarza się, że oko nie toleruje noszenia soczewek w trybie całodobowym, wtedy należy zdejmować je na noc. Czasem pomaga zmiany firmy produkującej soczewki lub płynu do pielęgnacji, które mogą różnić się składem.