Rodzaje chorób oczu

choroby oczu
15 kwi

Nasze ciało pełne jest delikatnych narządów, o które należy dbać. Jednym z nich są nasze oczy. Same w sobie zbudowane są tak, aby jak najlepiej siebie ochraniać, na przykład mają mechanizmy odpowiedzialne za odpowiednie ich nawilżenie czy chronione są przez powieki. Niemniej jednak oczy narażone są na różne dolegliwości. W tym wpisie wyszczególnimy kilka najczęściej występujących chorób oczu. Jakie są zatem ich rodzaje?

 

Najczęściej występujące choroby oczu

  • Nadwzroczność. Z tym schorzeniem mamy do czynienia, gdy widzimy lepiej z daleka niż z bliska. Mamy na przykład problem z przeczytaniem czegoś czy nawleczeniem igły na nitkę. Choroba ta występuje wtedy, kiedy soczewka źle załamuje promienie. Wiąże się to z mniejszą elastycznością mięśni akomodacyjnych, co sprawia, że soczewka twardnieje i tym samym utrudnia widzenie. Rozwiązaniem są tzw. okulary plusowe. Można też zdecydować się na laserowy zabieg usunięcia tej wady.
  • Krótkowzroczność. Odwrotnie do nadwzroczności – widzi się dobrze z bliska, natomiast z daleka przedmioty wydają się rozmazane. Przy tej chorobie mogą pojawić się także zawroty głowy czy uczucie zmęczenia gałek ocznych. Tym, co rozwiązuje problem w tym przypadku, są tzw. okulary minusowe bądź soczewki kontaktowe. Tak samo jak przy nadwzroczności, można też skorzystać z zabiegu laserem w celu eliminacji wady.
  • Zespół suchego oka. Ta dolegliwość łączy się przede wszystkim z niewystarczającym nawilżeniem oka lub tym, że skład naszych łez jest zaburzony i nieprawidłowy. Tutaj środkiem, który rozwiązuje problem, są tzw. sztuczne łzy, czyli zwyczajne krople nawilżające. Jeśli pracujemy przykładowo przed komputerem, warto też zastosować specjalne okulary.
  • Jaskra. Wiąże się z nieprawidłowym ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej. Zwykle jest ono w jaskrze podwyższone. Często tej chorobie towarzyszą bóle i zawroty głowy. Jak leczyć jaskrę? Głównie kroplami obniżającymi ciśnienie w oczach. Czasem niestety niezbędna jest operacja polegająca na wycięciu części tkanek i utworzeniu nowych ich odcinków. Wszystko celem poprawy ciśnienia.
  • Zaćma. Wynika z tego, że mętnieje soczewka. Początkowo oczy wytwarzają dużo łez, kształty i przedmioty są coraz bardziej rozmazane, wreszcie pozostaje praktycznie tylko poczucie światła. Nie ma leku na tę chorobę – potrzebny jest zwykle zabieg, który polega na zastąpieniu zmętniałej soczewki sztuczną. Później dobiera się odpowiednie okulary lub soczewki.

 

To nie wszystkie choroby

Rodzajów chorób oczu jest dużo więcej, wymienione zostały jednakże te najczęściej występujące. Warto dodać, że należy do nich także zapalenie spojówek czy AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Na co dzień musimy zachowywać ostrożność i działać profilaktycznie. Warto oczy regularnie badać u dobrego okulisty. Na pewno należy także wybierać równie kompetentnego optyka. Nieocenioną pomocą są dla oczu również okulary, choćby noszone prewencyjnie, z odpowiednią powłoką, by zapobiec zaburzeniom wzroku w przyszłości.