Jakie okulary korekcyjne do jazdy samochodem wybrać?

mężczyzna w okularach za kierownicą samochodu
26 lip

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie samochodu bez możliwości zobaczenia tego, co znajduje się przed nami na drodze. Nic więc dziwnego, że już, gdy myślimy o zrobieniu prawa jazdy, powinniśmy udać się na badanie okulistyczne. Należy zwrócić uwagę nie tylko na właściwy dobór szkieł, lecz także kilka innych aspektów, które znacząco wpływają na to, jak widzi osoba prowadząca pojazd. Jakich? Dlaczego okazuje się to tak ważne?

Dlaczego ważny jest dobór odpowiednich okularów dla kierowcy?

Jednym z głównych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo wszystkich osób podróżujących autem jest wzrok kierowcy. Osoba kierująca pojazdem ma bardzo mało czasu na ocenę sytuacji na drodze, szczególnie w sytuacji, gdy na jezdni pojawi się niespodziewana przeszkoda. Wtedy właśnie kluczową rolę odgrywa refleks, a także zmysł wzroku. Jeśli kierowca coś przeoczy lub nie zareaguje od razu, może dojść do wypadku zagrażającego zdrowiu i życiu wszystkich osób znajdujących się w aucie. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć odpowiednie okulary korekcyjne, które pozwolą na dobre widzenie w różnych warunkach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okulary korekcyjne dla kierowcy?

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, istotna jest nie tylko moc szkieł okularowych, która powinna być dopasowana do wady wzroku kierowcy. Ważne okazuje się również to, aby okulary do jazdy samochodem miały antyrefleks. Wbrew pozorom, nie jest on polecany wyłącznie osobom, które wiele czasu spędzają przed monitorem komputera. Skutecznie chronią również kierowcę przed oślepiającym działaniem odblasków.

Ważne jest także zwrócenie uwagi na to, żeby wybrane oprawki nie ograniczały pola widzenia — powinno ono być w przypadku osób kierujących samochodem jak największe. Jeśli często rażą nas promienie słońca, dobrym wyborem do samochodu mogą być również okulary korekcyjne z przyciemnianymi szkłami. Obecnie na rynku dostępne są również specjalne nakładki, które umożliwiają szybką zmianę klasycznych okularów w przeciwsłoneczne.